PORG.cz | PORGazeen | Knihovna PORGu | Diskusní fórum | Galerie obrázků | Vyhledávání | Servis

Nové články
Zpravodajství
Kronika PORGská
Ankety
Rozhovory
Výkřiky do tmy
Knižní koutek
Počítačové hry
Praskající bubínky
Literární patvary
Křeče bránice
Ostatní články
Fotografie
Downloady
Freeware hry
Programy
Wallpapery
Zajímavé odkazy
Adresář e-mailů
Redakce Echa
Obsahy

Adventure/RPG | Arcade | Akční | Logické | Simulátory | Sportovní | Strategie | Závodní
Action Supercross - netradiční závody

Action Supercross Závodní hry nejen co se freeware, ale i komerční scény týče, jsou značně stereotypní. Jeden fakt je, že to většině jejich hráčů (včetně mne) vyhovuje, na druhou stranu každé zpestření v podobě originálního titulu potěší. A že takovým tento shareware simulátor jízdy na motorce je, o tom nepochybujte ani v nejmenším.

Action Supercross je sice shareware, ve skutečnosti však jeho devět úrovní nabízí zábavu na dlouhou, dlouhou dobu. V čem spočívá jeho princip, ptáte se? Je to jednoduché - ovládáme motorku a máme slušné akrobatické schopnosti. Naším cílem je projet daný level a vysbírat v něm všechna nádherně rudá jablíčka. Následně můžeme dojet k bílému květu, který symbolizuje cíl a úspěšné zakončení úrovně. Jak prosté, zdálo by se, že, milý Watsone. Jenže ono to tak není.

Prvním problémem pro vás asi bude poněkud nezvyklé ovládání pohybu motocyklu. Když se totiž šipkou nahoru rozjedete, pěkně se vám nadzvedne přední kolo, až vás to může shodit ze sedla. Totéž, jen pro kolo zadní, platí i při brždění. Krom toho se díky dvojrozměrnému charakteru hry nedočkáme otáčení a šipky doleva a doprava tak způsobují jen vyhození předního či zadního kola do výšky samotným jezdcem. Action Supercross

Úrovně jsou skvěle nadesignovány a krutě prověří vaše řidičské schopnosti. Zdi jako naschvál postavené přímo do dráhy skoku, obrovské a zdánlivě nevyjetelné kopce nebo pohybující se jablíčka jsou na denním pořádku. To vše jen přispívá k trvanlivosti hry, která by nakonec bez možnosti tři z úrovní přeskočit byla téměř nehratelná.

Plná verze hry, kterou získáte po registraci na homepage, nabízí úrovní 17 a také uživatelský editor tratí. Jelikož se mi nechtělo platit ani těch pár dolarů, musíte se spokojit s faktem, že tuto možnost využívá řada fanoušků po celém světě a vytváří tak i spoustu stránek, kde své výtvory zdarma nabízejí. Jednu z nich jsem vám dal i do pravého sloupce, abyste měli (kromě homepage) kde začít.

Na vynikající úrovni je i grafické zpracování. Hra nabízí rozlišení od 320x200 po 640x480 s největším komfortem, dokonce si můžete určit velikost motorky, ale na hru to vliv nemá. Model, byť je přísně dvojrozměrný, což rád přiznává při otočkách, je opravdu vydařený a koneckonců textury použité na výstavbu tratí také neurazí. Celkový dojem z grafiky hry je více než příjemný, byť pod drobnohledem odhalíme, že se při její výrobě autoři zase tak moc nenamakali. Action Supercross

Zajímavé jsou zvuky. Ze začátku asi oceníte traktorovitě znějící motor vašeho vozítka, později ovšem tento dotěrný zvuk raději vypnete. Je ovšem třeba ocenit, že si alespoň s něčím takovým dali autoři práci.

Co je ovšem na Action Supercrossu bezpochyby nejlepší, to je fenomenální hratelnost. Koneckonců hra, která minulý školní rok na dobrý měsíc paralyzovala pařansky-pozitivní část naší třídy nemůže být nikdy úplně špatná. A ona není! Z vlastní zkušenosti budu mluvit, když řeknu, že vytvořit si na Acrossu závislost je velmi jednoduché, mnohem jednodušší než na alkoholu. A jakmile dohrajete těch devět levelů, což vám bude trvat několik dní poctivé pařby, začnete se od začátku snažit o zlepšování rekordů, což může trvat věčnost. I trvanlivost a vlastnost zvaná v odborných kruzích replayabilita jsou na vysoké úrovni.

Kdybych to měl shrnout, řeknu, že vám dnes přinášíme závodní hru vynikajících kvalit, která nabízí skvělou zábavu a navíc jen tak neomrzí. Co chtít víc? Snad jen - druhý díl! Ano, ten totiž existuje a můžete se na něj těšit už příští týden, kdy se mi ho snad podaří zpracovat a nahodit.

Action Supercross
Výrobce: Balasz
Status: shareware
Systémové požadavky: procesor 133, 16 MB RAM
Platforma: DOS
Homepage: http://ourworld.compuserve.com/homepages/across.htm
Klady:

Kvalitní grafika, vynikající design úrovní, originální zpracování závodů, vysoká hratelnost a replayabilita.

Zápory:

Úrovní mohlo být i víc, traktorový zvuk je opravu eklhaft.

Verdikt:

Jedna z nejlepších freewarových závodních her (tedy až po Lupo Cupu)

Hodnocení: 80%
Download Plné hry.CZ (1,4 MB)
GameWeb (1,4 MB)
Echo (1,3 MB): 1 2 3

Autor článku: Tomáš Krajča
Další články od tohoto autora
Článek zaujal už lidí

Související články

Obrázky ze hry

Osm obrázků ze hry v této galerii.
Tomáš Krajča

Recenze Plných her

Je pravda, že vypadá opravdu strašně, ale myslím, že v této hře je hlavní důraz kladen úplně někam jinam - a to právě na hratelnost. Hratelnost sama o sobě je dost dobrá a herní doba je pro středně zkušené pařany dvě až tři hodiny, myslím tím dvě tři hodiny opravdu výtečné zábavy.
Jaroslav Bendl

Recenze GameWebu

Jaké je moje závěrečné hodnocení jste již asi vyčetli z předchozích řádků, ale zase to rád zopakuji. Je to prostě super!

Fan Page

Asi nejznámější fanouškovská stránka Acrossu.